Technik – znalec zdvihacích zařízení (TZZZ)
Držitel certifikátu TZZZ provádí prohlídky, inspekce, revize, revizní a odborné zkoušky a zvláštní posouzení zdvihacích zařízení podle platných technických norem, technických podmínek výrobců kontrolovaných zdvihacích zařízení a v souladu se systémem bezpečné práce zdvihacích zařízení provozovatele. Provádí komplexní posouzení všech provozních vlivů v provozu zdvihacích zařízení dle obecných zásad, výpočtových metod a platných předpisů. O výsledcích této činnosti vystavuje protokoly.
Kvalifikační předpoklady pro TZZZ
Požadovaná odborná způsobilost
- Vysokoškolské vzdělání v bakalářském nebo magisterském studijním programu v oborech vzdělání technického zaměření (obor strojní, nebo elektrotechnický);
- uchazeč musí být držitelem platného certifikátu OTZZ;
- znalost obecných, právních a technických předpisů v oblasti provozu, konstrukce a hodnocení stavu zdvihacích zařízení, včetně oblasti bezpečnosti práce s tím související;
- elektrotechnická kvalifikace minimálně v rozsahu podle § 4 NV č. 194/2022 Sb. „pracovník poučený“ (v rozsahu své činnosti seznámený s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních, školený v této činnosti, upozorněný na možné ohrožení elektrickými zařízeními a seznámený s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem).
Poznámka: Certifikační orgán může udělit výjimku ze vzdělání na základě řádně prokázané odborné praxe žadatele.
Požadované schopnosti
- Pro činnost TZZZ na zdvihacích zařízeních se požaduje zdravotní způsobilost dle platné legislativy zaměřená s ohledem na prostředí, ve kterém činnost TZZZ probíhá, na „zrak, sluch, reakce, pohyblivost a schopnost práce ve výškách“.
Požadované předpoklady
- 10 let odborné praxe činnosti OTZZ nebo RTZZ v rozsahu, na který je požadován certifikát (včetně praxe v oblasti posuzování pevnosti konstrukce a technického stavu ZZ v rozsahu zvláštního posouzení jeřábů (ČSN ISO 12482);
- přípravné školení k certifikaci TZZZ (dle platné osnovy certifikačního orgánu lze absolvovat u ČSMM-L nebo jiného kvalifikovaného subjektu);
- pro činnosti na vyhrazených zdvihacích zařízeních podle NV č. 193/2022 Sb. musí mít žadatel platné osvědčení RTZZ v rozsahu odpovídajícím požadované certifikaci pro činnost na vyhrazených zdvihacích zařízeních.
Poznámka: Certifikační orgán může udělit výjimku z podmínky délky praxe a přípravného školení.
Rozsah certifikace TZZZ
Certifikace v kategorii Technik znalec zdvihacích zařízení je prováděna pro zdvihací zařízení a jejich součásti v následujícím členění – rozsahu, který je uveden i na vystaveném certifikátu:
1. VYHRAZENÁ ZDVIHACÍ ZAŘÍZENÍ:
a) Jeřáby a zdvihadla včetně kladkostrojů s motorickým pohonem o nosnosti od 1 000 kg a s ručním pohonem o nosnosti od 5 000 kg, včetně trvale instalovaného zařízení pro uchopení a zavěšení břemene.
b) Pracovní plošiny s motorickým pohonem a výškou zdvihu přesahující 1,5 m, pojízdné zdvihací pracovní plošiny, závěsné plošiny i stožárové šplhací pracovní plošiny.
d) Stavební výtahy pro přepravu osob a nákladu,
e) Regálové zakladače se svisle pohyblivými stanovišti obsluhy a jejich přesuvny.
2. OSTATNÍ ZAŘÍZENÍ:
a) Zdvihadla a pojízdná zdvihadla, včetně nosných konstrukcí.
b) Jeřáby, včetně nosných konstrukcí.
c) Prostředky pro vázání či manipulaci s břemeny, používané u zdvihacích zařízení, popřípadě dalších konstrukčně uzpůsobených strojů.
d) Mechanizmy charakteru jeřábu, nebo pojízdných systémů pro dopravu osob.
e) Pohyblivé pracovní plošiny.
f) Stavební výtahy a vrátky.
g) Regálové zakladače, stohovací jeřáby a stohovače.
h) Prohlídky ocelových konstrukcí zdvihacích zařízení podle čl. 6.2 ČSN 73 2604.
i) Nakládací čela, pohyblivé rampy, manipulační stoly a plošiny.
j) Zvedáky vozidel.
k) Zařízení pro manipulaci s kontejnery.
Poznámka: Na žádost uchazeče může být rozsah platnosti certifikátu u jednotlivých zařízení omezen.